Roving Networks / Microchip Technology APT100GT60JR
Manufacturer :
Roving Networks / Microchip Technology
Mfr. Part # :
APT100GT60JR
Description
IGBT MOD 600V 148A 500W ISOTOP
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
APT100GT60JR PDF
Price is not available, please RFQ
APT100GT60JR Tech Specifications
  • Series:Thunderbolt IGBT®
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:NPT
  • Configuration:Single
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):148 A
  • Power - Max:500 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.5V @ 15V, 100A
  • Current - Collector Cutoff (Max):25 µA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:5.15 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:No
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)