Rochester Electronics FMG2G75US120
Mfr. Part # :
FMG2G75US120
Description
IGBT, 75A, 1200V, N-CHANNEL
DataSheet
FMG2G75US120 PDF
Price is not available, please RFQ
FMG2G75US120 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:-
  • Configuration:Half Bridge
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1.2 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):75 A
  • Power - Max:445 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:3V @ 15V, 75A
  • Current - Collector Cutoff (Max):3 mA
  • NTC Thermistor:No
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)