IR (Infineon Technologies) F3L75R07W2E3B11BOMA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
F3L75R07W2E3B11BOMA1
Description
IGBT MODULE 650V 95A 250W
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
F3L75R07W2E3B11BOMA1 PDF
Price is not available, please RFQ
F3L75R07W2E3B11BOMA1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Configuration:Three Phase Inverter
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):95 A
  • Power - Max:250 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.9V @ 15V, 75A
  • Current - Collector Cutoff (Max):1 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:4.6 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:Yes
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C