Roving Networks / Microchip Technology APTGT400DA60D3G
Mfr. Part # :
APTGT400DA60D3G
Description
IGBT MODULE 600V 500A 1250W D3
DataSheet
APTGT400DA60D3G PDF
Price is not available, please RFQ
APTGT400DA60D3G Tech Specifications
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Configuration:Single
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):500 A
  • Power - Max:1250 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.9V @ 15V, 400A
  • Current - Collector Cutoff (Max):500 µA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:24 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:No
  • Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)