IR (Infineon Technologies) F3L400R12PT4B26BOSA1
Mfr. Part # :
F3L400R12PT4B26BOSA1
Description
IGBT MOD 1200V 600A 2150W
DataSheet
F3L400R12PT4B26BOSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
F3L400R12PT4B26BOSA1 Tech Specifications
  • IGBT Type:-
  • Configuration:Three Phase Inverter
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):600 A
  • Power - Max:2150 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.15V @ 15V, 400A
  • Current - Collector Cutoff (Max):1 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:25 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:Yes
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C