Roving Networks / Microchip Technology APT50GR120JD30
Mfr. Part # :
APT50GR120JD30
Description
IGBT MOD 1200V 84A 417W SOT227
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
APT50GR120JD30 PDF
Price is not available, please RFQ
APT50GR120JD30 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:NPT
  • Configuration:Single
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):84 A
  • Power - Max:417 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:3.2V @ 15V, 50A
  • Current - Collector Cutoff (Max):1.1 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:5.55 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:No
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)