IR (Infineon Technologies) FZ2400R17HP4B29BOSA2
Mfr. Part # :
FZ2400R17HP4B29BOSA2
Description
IGBT MODULE 1700V 4800A
DataSheet
FZ2400R17HP4B29BOSA2 PDF
Price is not available, please RFQ
FZ2400R17HP4B29BOSA2 Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Configuration:Single Switch
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1700 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):4800 A
  • Power - Max:15500 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.25V @ 15V, 2400A
  • Current - Collector Cutoff (Max):5 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:195 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:No
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C