Roving Networks / Microchip Technology APTGT300DA120G
Mfr. Part # :
APTGT300DA120G
Description
IGBT MODULE 1200V 420A 1380W SP6
DataSheet
APTGT300DA120G PDF
Price is not available, please RFQ
APTGT300DA120G Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Configuration:Single
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):420 A
  • Power - Max:1380 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.1V @ 15V, 300A
  • Current - Collector Cutoff (Max):500 µA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:21 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:No
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)