IR (Infineon Technologies) FZ600R17KE3S4HOSA1
Mfr. Part # :
FZ600R17KE3S4HOSA1
Description
IGBT MOD 1700V 1200A 3150W
DataSheet
FZ600R17KE3S4HOSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
FZ600R17KE3S4HOSA1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tray
  • Configuration:Single
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1700 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):1200 A
  • Power - Max:3150 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.45V @ 15V, 600A
  • Current - Collector Cutoff (Max):3 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:54 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:No
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C