Roving Networks / Microchip Technology APT100GT120JU2
Mfr. Part # :
APT100GT120JU2
Description
IGBT MOD 1200V 140A 480W SOT227
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
APT100GT120JU2 PDF
Price is not available, please RFQ
APT100GT120JU2 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Configuration:Single
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):140 A
  • Power - Max:480 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.1V @ 15V, 100A
  • Current - Collector Cutoff (Max):5 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:7.2 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:No
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)