IR (Infineon Technologies) FS150R17PE4BOSA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
FS150R17PE4BOSA1
Description
IGBT MOD 1700V 150A 835W
DataSheet
FS150R17PE4BOSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
FS150R17PE4BOSA1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Configuration:Three Phase Inverter
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1700 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):150 A
  • Power - Max:835 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.3V @ 15V, 150A
  • Current - Collector Cutoff (Max):1 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:13.5 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:Yes
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C