Wickmann / Littelfuse MIXA40WB1200TED
Manufacturer :
Wickmann / Littelfuse
Mfr. Part # :
MIXA40WB1200TED
Description
IGBT MODULE 1200V 60A 195W E2
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
MIXA40WB1200TED PDF
Price is not available, please RFQ
MIXA40WB1200TED Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Box
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:PT
  • Configuration:Three Phase Inverter with Brake
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):60 A
  • Power - Max:195 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.1V @ 15V, 35A
  • Current - Collector Cutoff (Max):2.1 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:-
  • Input:Three Phase Bridge Rectifier
  • NTC Thermistor:Yes
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)