Roving Networks / Microchip Technology APT50GF60JU2
Manufacturer :
Roving Networks / Microchip Technology
Mfr. Part # :
APT50GF60JU2
Description
IGBT MODULE 600V 75A 277W SOT227
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
APT50GF60JU2 PDF
Price is not available, please RFQ
APT50GF60JU2 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Obsolete
  • IGBT Type:NPT
  • Configuration:Single
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):75 A
  • Power - Max:277 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.7V @ 15V, 50A
  • Current - Collector Cutoff (Max):40 µA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:2.25 nF @ 25 V