IR (Infineon Technologies) FP50R12KT4BOSA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
FP50R12KT4BOSA1
Description
IGBT MOD 1200V 50A 280W
DataSheet
FP50R12KT4BOSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
FP50R12KT4BOSA1 Tech Specifications
  • Configuration:Three Phase Inverter
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):50 A
  • Power - Max:280 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.25V @ 15V, 50A
  • Current - Collector Cutoff (Max):1 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:2.8 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:Yes
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C