IR (Infineon Technologies) FP50R06W2E3B11BOMA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
FP50R06W2E3B11BOMA1
Description
IGBT MODULE 600V 65A 175W
DataSheet
FP50R06W2E3B11BOMA1 PDF
Price is not available, please RFQ
FP50R06W2E3B11BOMA1 Tech Specifications
  • Configuration:Three Phase Inverter
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):65 A
  • Power - Max:175 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.9V @ 15V, 50A
  • Current - Collector Cutoff (Max):1 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:3.1 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:Yes
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C