Roving Networks / Microchip Technology APT50GF120JRD
Mfr. Part # :
APT50GF120JRD
Description
IGBT NPT COMBI 1200V 50A ISOTOP
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
APT50GF120JRD PDF
Price is not available, please RFQ
APT50GF120JRD Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:-
  • Configuration:Single
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):75 A
  • Power - Max:460 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:3.4V @ 15V, 50A
  • Current - Collector Cutoff (Max):750 µA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:3.45 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:No
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)