IR (Infineon Technologies) FF600R12KE4EBOSA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
FF600R12KE4EBOSA1
Description
IGBT MODULE 1200V 600A
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
FF600R12KE4EBOSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
FF600R12KE4EBOSA1 Tech Specifications
  • Series:C
  • Package:Tray
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Configuration:Half Bridge
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):600 A
  • Power - Max:-
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.2V @ 15V, 600A
  • Current - Collector Cutoff (Max):5 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:38 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:No
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C