Wickmann / Littelfuse MG12100W-XN2MM
Manufacturer :
Wickmann / Littelfuse
Mfr. Part # :
MG12100W-XN2MM
Description
IGBT MOD 1200V 140A 450W
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
MG12100W-XN2MM PDF
Price is not available, please RFQ
MG12100W-XN2MM Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Configuration:Three Phase Inverter
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):140 A
  • Power - Max:450 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.7V @ 15V, 100A (Typ)
  • Current - Collector Cutoff (Max):1 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:7.1 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:Yes
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)