IR (Infineon Technologies) FP15R12KS4CBOSA1
Mfr. Part # :
FP15R12KS4CBOSA1
Description
IGBT MOD 1200V 30A 180W
DataSheet
FP15R12KS4CBOSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
FP15R12KS4CBOSA1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Last Time Buy
  • IGBT Type:-
  • Configuration:Single
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):30 A
  • Power - Max:180 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:3.7V @ 15V, 15A
  • Current - Collector Cutoff (Max):5 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:1 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:Yes
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C