Rochester Electronics FF225R17ME4PB11BPSA1
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
FF225R17ME4PB11BPSA1
Description
FF225R17 - IGBT MODULE
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
FF225R17ME4PB11BPSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
FF225R17ME4PB11BPSA1 Tech Specifications
  • Series:EconoDUAL™ 3
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Configuration:Half Bridge
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1.7 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):450 A
  • Power - Max:20 mW
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.3V @ 15V, 225A
  • Current - Collector Cutoff (Max):3 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:18.5 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:Yes
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C