IR (Infineon Technologies) IFF300B17N2E4PB11BPSA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
IFF300B17N2E4PB11BPSA1
Description
IGBT MOD 1700V 400A 1500W
DataSheet
IFF300B17N2E4PB11BPSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
IFF300B17N2E4PB11BPSA1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tray
  • Configuration:Half Bridge
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1700 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):400 A
  • Power - Max:1500 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.3V @ 15V, 300A
  • Current - Collector Cutoff (Max):1 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:27 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:Yes
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C