Roving Networks / Microchip Technology APT75GT120JU3
Mfr. Part # :
APT75GT120JU3
Description
IGBT MOD 1200V 100A 416W SOT227
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
APT75GT120JU3 PDF
Price is not available, please RFQ
APT75GT120JU3 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Configuration:Single
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):100 A
  • Power - Max:416 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.1V @ 15V, 75A
  • Current - Collector Cutoff (Max):5 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:5.34 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:No
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)