Roving Networks / Microchip Technology APTGT100TL60T3G
Mfr. Part # :
APTGT100TL60T3G
Description
IGBT MODULE 600V 150A 340W SP3
DataSheet
APTGT100TL60T3G PDF
Price is not available, please RFQ
APTGT100TL60T3G Tech Specifications
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Configuration:Three Level Inverter
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):150 A
  • Power - Max:340 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.9V @ 15V, 100A
  • Current - Collector Cutoff (Max):250 µA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:6.1 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:Yes
  • Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)