IR (Infineon Technologies) FZ3600R17HE4PHPSA1
Mfr. Part # :
FZ3600R17HE4PHPSA1
Description
IGBT MODULE 1700V 7200A
DataSheet
FZ3600R17HE4PHPSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
FZ3600R17HE4PHPSA1 Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Configuration:Single Switch
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1700 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):7200 A
  • Power - Max:-
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.3V @ 15V, 3600A
  • Current - Collector Cutoff (Max):5 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:295 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:No
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C