Roving Networks / Microchip Technology APT100GLQ65JU3
Manufacturer :
Roving Networks / Microchip Technology
Mfr. Part # :
APT100GLQ65JU3
Description
IGBT 600V 100A 430W ISOTOP
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
APT100GLQ65JU3 PDF
Price is not available, please RFQ
APT100GLQ65JU3 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Configuration:Single Chopper
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):165 A
  • Power - Max:430 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.3V @ 15V, 1000A
  • Current - Collector Cutoff (Max):50 µA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:6.1 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:No
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C