IR (Infineon Technologies) FF1800R12IE5BPSA1
Mfr. Part # :
FF1800R12IE5BPSA1
Description
IGBT MOD 1200V 1800A 20MW
DataSheet
FF1800R12IE5BPSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
FF1800R12IE5BPSA1 Tech Specifications
  • Series:PrimePACK™3+
  • Package:Tray
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Configuration:2 Independent
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):1800 A
  • Power - Max:20 mW
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.15V @ 15V, 1800A
  • Current - Collector Cutoff (Max):5 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:98.5 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:Yes
  • Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)