Wickmann / Littelfuse IXGN82N120C3H1
Mfr. Part # :
IXGN82N120C3H1
Description
IGBT MOD 1200V 130A 595W SOT227B
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
IXGN82N120C3H1 PDF
Price is not available, please RFQ
IXGN82N120C3H1 Tech Specifications
  • Series:GenX3™
  • IGBT Type:PT
  • Configuration:Single
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):130 A
  • Power - Max:595 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:3.9V @ 15V, 82A
  • Current - Collector Cutoff (Max):50 µA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:7.9 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:No
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)