Rochester Electronics FP75R12KT4PB11BPSA1
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
FP75R12KT4PB11BPSA1
Description
FP75R12 - IGBT MODULE
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
FP75R12KT4PB11BPSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
FP75R12KT4PB11BPSA1 Tech Specifications
  • Series:EconoPIM™3
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Configuration:Three Phase Inverter
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1.2 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):150 A
  • Power - Max:20 mW
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.15V @ 15V, 75A
  • Current - Collector Cutoff (Max):1 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:4.3 nF @ 25 V
  • Input:Three Phase Bridge Rectifier
  • NTC Thermistor:Yes
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C