Rochester Electronics FZ2400R12HE4B9HOSA2
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
FZ2400R12HE4B9HOSA2
Description
FZ2400R12 - IGBT MODULE
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
FZ2400R12HE4B9HOSA2 PDF
Price is not available, please RFQ
FZ2400R12HE4B9HOSA2 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Configuration:Single Switch
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1.2 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):3.56 A
  • Power - Max:13.5 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.1V @ 15V, 2400A
  • Current - Collector Cutoff (Max):5 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:150 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:No
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C