Roving Networks / Microchip Technology APT47GA60JD40
Mfr. Part # :
APT47GA60JD40
Description
IGBT 600V 87A 283W SOT-227
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
APT47GA60JD40 PDF
Price is not available, please RFQ
APT47GA60JD40 Tech Specifications
  • Series:POWER MOS 8™
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:PT
  • Configuration:Single
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):87 A
  • Power - Max:283 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.5V @ 15V, 47A
  • Current - Collector Cutoff (Max):275 µA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:6.32 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:No
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)