IR (Infineon Technologies) FD800R45KL3KB5NPSA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
FD800R45KL3KB5NPSA1
Description
IGBT MOD 4500V 800A 9000W
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
FD800R45KL3KB5NPSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
FD800R45KL3KB5NPSA1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tray
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:-
  • Configuration:Single Chopper
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):4500 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):800 A
  • Power - Max:9000 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.85V @ 15V, 800A
  • Current - Collector Cutoff (Max):5 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:185 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:No
  • Operating Temperature:-50°C ~ 125°C