Roving Networks / Microchip Technology APT60GT60JRDQ3
Mfr. Part # :
APT60GT60JRDQ3
Description
IGBT 600V 105A 379W SOT227
DataSheet
APT60GT60JRDQ3 PDF
Price is not available, please RFQ
APT60GT60JRDQ3 Tech Specifications
  • Series:*
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:NPT
  • Configuration:Single
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):105 A
  • Power - Max:379 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.5V @ 15V, 60A
  • Current - Collector Cutoff (Max):330 µA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:3.1 nF @ 25 V