IR (Infineon Technologies) FP15R12KE3GBOSA1
Mfr. Part # :
FP15R12KE3GBOSA1
Description
IGBT MOD 1200V 25A 105W
DataSheet
FP15R12KE3GBOSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
FP15R12KE3GBOSA1 Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Configuration:Three Phase Inverter
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):25 A
  • Power - Max:105 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.15V @ 15V, 15A
  • Current - Collector Cutoff (Max):1 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:1.1 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:Yes
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C