IR (Infineon Technologies) FZ1500R33HE3BPSA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
FZ1500R33HE3BPSA1
Description
IGBT MODULE 3300V 1500A
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
FZ1500R33HE3BPSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
FZ1500R33HE3BPSA1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tray
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Configuration:Full Bridge
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):3300 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):1500 A
  • Power - Max:17000 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:3.1V @ 15V, 1500A
  • Current - Collector Cutoff (Max):5 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:280 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:No
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C