Roving Networks / Microchip Technology APTGT150DU120TG
Mfr. Part # :
APTGT150DU120TG
Description
IGBT MODULE 1200V 220A 690W SP4
DataSheet
APTGT150DU120TG PDF
Price is not available, please RFQ
APTGT150DU120TG Tech Specifications
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Configuration:Dual, Common Source
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):220 A
  • Power - Max:690 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.1V @ 15V, 150A
  • Current - Collector Cutoff (Max):250 µA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:10.7 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:Yes
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)