IR (Infineon Technologies) DD1200S12H4HOSA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
DD1200S12H4HOSA1
Description
IGBT MODULE 1200V 1200A
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
DD1200S12H4HOSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
DD1200S12H4HOSA1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tray
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:-
  • Configuration:2 Independent
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):1200 A
  • Power - Max:1200000 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.35V @ 15V, 1200A
  • Current - Collector Cutoff (Max):-
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:-
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:No
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C