IR (Infineon Technologies) FF1400R12IP4PBOSA1
Mfr. Part # :
FF1400R12IP4PBOSA1
Description
IGBT MODULE 1200V 1400A
DataSheet
FF1400R12IP4PBOSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
FF1400R12IP4PBOSA1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Configuration:2 Independent
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):1400 A
  • Power - Max:1400000 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.05V @ 15V, 1400A
  • Current - Collector Cutoff (Max):5 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:82 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:Yes
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C