Roving Networks / Microchip Technology APT85GR120JD60
Mfr. Part # :
APT85GR120JD60
Description
IGBT MOD 1200V 116A 543W SOT227
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
APT85GR120JD60 PDF
Price is not available, please RFQ
APT85GR120JD60 Tech Specifications
  • IGBT Type:NPT
  • Configuration:Single
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):116 A
  • Power - Max:543 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:3.2V @ 15V, 85A
  • Current - Collector Cutoff (Max):1.1 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:8.4 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:No
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)