Roving Networks / Microchip Technology APTGT50DDA120T3G
Mfr. Part # :
APTGT50DDA120T3G
Description
IGBT MODULE 1200V 75A 270W SP3
DataSheet
APTGT50DDA120T3G PDF
Price is not available, please RFQ
APTGT50DDA120T3G Tech Specifications
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Configuration:Dual Boost Chopper
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):75 A
  • Power - Max:270 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.1V @ 15V, 50A
  • Current - Collector Cutoff (Max):250 µA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:3.6 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:Yes
  • Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)