IR (Infineon Technologies) FS300R12OE4PNOSA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
FS300R12OE4PNOSA1
Description
IGBT MOD 1200V 600A 20MW
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
FS300R12OE4PNOSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
FS300R12OE4PNOSA1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tray
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Configuration:Full Bridge
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):600 A
  • Power - Max:20 mW
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.1V @ 15V, 300A
  • Current - Collector Cutoff (Max):3 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:18.5 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:Yes
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C