IR (Infineon Technologies) FF300R17KE3HOSA1
Mfr. Part # :
FF300R17KE3HOSA1
Description
IGBT MODULE 1700V 1450W
DataSheet
FF300R17KE3HOSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
FF300R17KE3HOSA1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Configuration:2 Independent
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1700 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):-
  • Power - Max:1450 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.45V @ 15V, 300A
  • Current - Collector Cutoff (Max):3 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:27 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:No
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C