IR (Infineon Technologies) FS950R08A6P2BBPSA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
FS950R08A6P2BBPSA1
Description
IGBT MODULE 750V 950A
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
FS950R08A6P2BBPSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
FS950R08A6P2BBPSA1 Tech Specifications
  • Series:HybridPACK™
  • Package:Box
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Configuration:Three Phase Inverter
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):750 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):950 A
  • Power - Max:870 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.35V @ 15V, 450A
  • Current - Collector Cutoff (Max):1 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:-
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:Yes
  • Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)