Roving Networks / Microchip Technology APTGLQ200H120G
Mfr. Part # :
APTGLQ200H120G
Description
IGBT MODULE 1200V 350A 1000W SP6
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
APTGLQ200H120G PDF
Price is not available, please RFQ
APTGLQ200H120G Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Configuration:Full Bridge
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):350 A
  • Power - Max:1000 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.4V @ 15V, 200A
  • Current - Collector Cutoff (Max):100 µA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:12.3 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:No
  • Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)