IR (Infineon Technologies) FZ1800R17HE4B9HOSA2
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
FZ1800R17HE4B9HOSA2
Description
IGBT MODULE 1700V 1800A
DataSheet
FZ1800R17HE4B9HOSA2 PDF
Price is not available, please RFQ
FZ1800R17HE4B9HOSA2 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tray
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:-
  • Configuration:Single Switch
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1700 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):1800 A
  • Power - Max:11500 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.3V @ 15V, 1800A
  • Current - Collector Cutoff (Max):5 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:145 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:No
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C