IR (Infineon Technologies) FS500R17OE4DB81BPSA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
FS500R17OE4DB81BPSA1
Description
MEDIUM POWER ECONO
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
FS500R17OE4DB81BPSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
FS500R17OE4DB81BPSA1 Tech Specifications
  • Series:EconoPACK™+
  • Package:Tray
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Configuration:Three Phase Inverter
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1700 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):500 A
  • Power - Max:20 mW
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.3V @ 15V, 500A
  • Current - Collector Cutoff (Max):3 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:40 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:Yes
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)