Rochester Electronics FS150R17KE3GBOSA1
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
FS150R17KE3GBOSA1
Description
IGBT MODULE
DataSheet
FS150R17KE3GBOSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
FS150R17KE3GBOSA1 Tech Specifications
  • Series:EconoPACK™+
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Configuration:Full Bridge
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1.7 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):240 A
  • Power - Max:1.05 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.45V @ 15V, 150A
  • Current - Collector Cutoff (Max):3 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:13.5 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:Yes
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C