IR (Infineon Technologies) FS3L25R12W2H3B11BPSA1
Mfr. Part # :
FS3L25R12W2H3B11BPSA1
Description
IGBT MOD 1200V 40A 175W
DataSheet
FS3L25R12W2H3B11BPSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
FS3L25R12W2H3B11BPSA1 Tech Specifications
  • Series:EasyPACK™ 2B
  • Package:Tray
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:-
  • Configuration:Three Level Inverter
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):40 A
  • Power - Max:175 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.4V @ 15V, 25A
  • Current - Collector Cutoff (Max):1 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:1.45 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:Yes
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C