Roving Networks / Microchip Technology APT100GN120J
Mfr. Part # :
APT100GN120J
Description
IGBT MOD 1200V 153A 446W ISOTOP
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
APT100GN120J PDF
Price is not available, please RFQ
APT100GN120J Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Configuration:Single
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):153 A
  • Power - Max:446 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.1V @ 15V, 100A
  • Current - Collector Cutoff (Max):100 µA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:6.5 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:No
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)