IR (Infineon Technologies) FZ1200R12HE4PHPSA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
FZ1200R12HE4PHPSA1
Description
IGBT MODULE 1200V 1825A
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
FZ1200R12HE4PHPSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
FZ1200R12HE4PHPSA1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tray
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Configuration:Single Switch
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):1825 A
  • Power - Max:-
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.1V @ 15V, 1200A
  • Current - Collector Cutoff (Max):5 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:74 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:No
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C