Roving Networks / Microchip Technology APT75GP120J
Mfr. Part # :
APT75GP120J
Description
IGBT MOD 1200V 128A 543W ISOTOP
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
APT75GP120J PDF
Price is not available, please RFQ
APT75GP120J Tech Specifications
  • Series:POWER MOS 7®
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:PT
  • Configuration:Single
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):128 A
  • Power - Max:543 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:3.9V @ 15V, 75A
  • Current - Collector Cutoff (Max):1 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:7.04 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:No
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)